Novplasta spoločne so SAV vyvíja biodegradovateľný plastový materiál a podieľa sa na vývoji novej receptúry tohoto biodegradovateľného a kompostovateľného polyméru najmä prostredníctvom testovania receptúr v poloprevádzkovom rozsahu. Na nové riešenie sme podali národnú patentovú prihlášku.
Podľa profesora Ivana Chodáka z Ústavu polymérov SAV úžitkové vlastnosti vytvorených zmesí prevyšujú mechanické vlastnosti polyetylénu ako najpoužívanejšieho plastu pre obalové fólie, pričom výrobná cena môže byť nižšia v porovnaní s plastami na báze fosílnych palív. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.
Biodegradovateľné, teda prirodzene rozložiteľné, polymérne materiály môžu v niektorých aplikáciách fungovať ako náhrada za plasty vyrábané z fosílnych zdrojov. Ich výhodou je schopnosť sa rozložiť v prírode bez zvykšu či možnosť kompostovať ich. Takéto materiály sa tak môžu stať druhotnou surovinou pri výrobe kvalitného kompostu pre ďalšie využitie v poľnohospodárstve.
Biodegradovateľných materiál nájde svoje využitie aj dnes, napríklad pri kompostovateľných sáčkoch a vreciach na biologicky rozložiteľný kuchynský odpad (BRKO). Ten už povinne celé Slovenko separuje a triedi. Ďalšiu aplikáciu biodegradovateľných materilov nájdeme napríklad v poľnohospodárstve pri mulčovacích fóliach.
Výrobná spoločnosť Novplasta spolupracovala na vývoji biodegradovateľného materiálu najmä testovaním receptúr na priemyselných strojoch v poloprevádzkovom rozsahu. Je dôležité, aby vyvíjaný materiál dosahoval vlastnosti, ktoré umožnia jeho premyselné aplikovanie, spracovanie a využitie.
Aktuálne sú biodegradovateľné materiály na trhu relatívne drahé a cenovo prevyšujú cenu plastov vyrábaných z fosílnych zdrojov. V budúcnosti plánujeme so SAV spolupracovať a rozvíjať existujúci výskum. Môže ísť aj o upravenie biodegradovateľného polyméru tak, aby klesla jeho výrobná cena a následne ho testovať.
Celý článok si môžete prečítať tu:
Informácie o našich produktoch nájdete tu: https://novplasta.sk/