EY Technologický podnikateľ roka 2017

Spoločnosť Novplasta vyrába fólie, či odpadové vrecia. Za rok 2017 zvíťazila v súťaži EY Technologický podnikateľ roka

Bežný zákazník sa s ich výrobkami stretne len zriedkavo. Sústreďujú sa skôr na výrobu priemyselných fólií a vriec. Aj preto ich zákazníkmi sú väčšinou priemyselné firmy. Špeciálne vrecia dodávajú napr. pre mesto Berlín, dánskym priemyselným podnikom, nemeckým, belgickým, holandským nemocniciam, ale aj švajčiarskej armáde či sieti reštaurácií McDonald´s. Fólie dodávajú pre košický U. S. Steel, či významným nadnárodným farmaceutickým spoločnostiam a pre balenie v automobilovom priemysle. Slovenská spoločnosť Novplasta je EY Technologickým podnikateľom roka v súťaži EY Podnikateľ roka.

„Keď chcete dodávať pre nadnárodné firmy, robia si u vás pravidelne audity. Nepreverujú si len to, či viete dodať kvalitný produkt a systém, ale aj či ste spoľahlivý dodávateľ, či máte cashflow, či majú zamestnanci dobré sociálne pracovné podmienky a dodržiavate environmentálne požiadavky. Keď tu boli z Ikea, otvorili si každý kút, rozprávali sa s každým zamestnancom,“ hovorí spolumajiteľka firmy Novplasta Lívia Naništová.

 

EY TECHNOLOGICKÝ PODNIKATEĽ ROKA VYVÁŽA VÄČŠINU PRODUKCIE DO ZAHRANIČIA

Viac ako 80 percent všetkých svojich výrobkov vyváža do zahraničia, hlavne do západnej Európy.

Za rok 2016 firma podľa analytického webu Finstat.sk dosiahla tržby viac ako 11 miliónov eur. Za minulý rok sa firma stala technologický podnikateľom roka v súťaži Podnikateľ roka, ktorú spoluorganizuje spoločnosť EY.

Novplasta má sídlo a výrobu v obci neďaleko Bratislavy v Šenkviciach. Napriek tomu ju jej potenciálni zákazníci či návštevníci nájdu bez väčších problémov. Nachádza sa na hlavnej ceste na kraji dediny. Z diaľky sa črtajú biele budovy z nápisom Novplasta. Podnik sa rozprestiera v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva v Šenkviciach. Z dnešného pohľadu nejde o náhodu. Poľnohospodárske družstvo v Šenkviciach malo v minulosti tak ako viaceré iné družstvá rôzne pridružené výroby. Jednou z nich bola výroba fólií, ktoré slúžili na balenie sušeného mlieka.

Otec Lívie Naništovej Jakub Novák si vtedajšiu odstavenú prevádzku prenajal a v roku 1991 začali vyrábať prvé fólie. Ich prvými zákazníkmi boli rôzne poľnohospodárske podniky a Palma. „Vtedy boli len veľké firmy ako Chemosvit Svit, ktoré výroby na zákazky nerobili a nerobili ani veci v malých množstvách,“ opisuje Naništová.

Viac sa dočítate tu: zobraziť článok