Blog

Naše články

Podporujeme boj proti plytvaniu potravinami

V rámci našej spoločenskej zodpovednosti a podpory udržateľného rozvoja sme sa rozhodli zapojiť do boja proti plytvaniu potravinami prostredníctvom spolupráce s občianskym združením Free food (www.free-food.sk), ktoré sa zaoberá témou plytvania potravinami na Slovensku.

EY Technology Entrepreneur of the Year 2017 Slovakia

Novplasta produces LDPE and HDPE films and waste bags. In 2017, company won the EY Technology Entrepreneur of the Year award.

Novplasta supports local events

By providing our waste bags, of other products, every year we try to support several local events. There are many festivals, city or general festivities, volunteer events, competitions during the summer and this year was not different. We have decided to promote a number of them and promote our business through our products.

We care about our environment

Many customers, but also passers-by, take a lot of fruit trees in the area. The tradition of planting fruit trees and trusses has begun to build the founder of Novplasta, s.r.o. – Ing. Jakub Novák, who is still trying to maintain and expand this hobby. From spring to late autumn, trees are enjoying their color and, in particular, annual crops.

Najčastejšie využitie LDPE fólií

Naši klienti najčastejšie využívajú LDPE fólie v poľnohospodárstve, priemysle a stavebníctve.

PE fólie a zákazníci

Chcete pre vašu firmu len to najlepšie? Je pre vás spokojný zákazník dôležitý? Verný a spokojný zákazník je nad zlato. Tento výrok je azda najdôležitejší pre každého podnikateľa. Aby vaša firma prosperovala, je dôležité dbať na bezchybné, bezpečné a spoľahlivé balenie tovaru a jeho doručenie k zákazníkovi alebo spotrebiteľovi. Bezpečne uschovaný materiál dokáže zabezpečiť zákazníkovi spokojnosť.